صادرات موقت

صادرات موقت

صادرات موقت

یکی دیگر از خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان، صادرات موقت می باشد. منظور از صدور موقت فرستادن دوره ای کالاهای داخلی به منظور تبلیغ، بازاریابی، تعمیر، تکمیل و … در کشور و بازار های خارجی می باشد. ما قصد داریم در ادامه این مقاله به بررسی و توضیح بیشتر در این زمینه بپردازیم در صورت تمایل ادامه مقاله را مطالعه فرمائید.

قوانین گمرکی برای صادرات موقت به شرح زیر می باشد:

 • كالاي صدور موقت كه در مهلت مقرر به كشور بازگشت داده نشود و رويه آن طبق مقررات قانوني به صادرات قطعي تبديل شود، مشمول هيچ گونه استرداد و تسهيلات صادرات قطعي نمي شود.
 • چنانچه تا ده روز پس از انقضاء مهلت مقرر، كالا به گمرك تحويل گردد گمرك مي تواند با اخذ جريمه موضوع ماده(۱۰۹) اين قانون اقدام نمايد.
 • كالاي صدور موقت هنگام بازگشت از پرداخت حقوق ورودي معاف است. قطعات، قسمتها و لوازمي كه هنگام تعمير تعويض شود و يا قطعه جديدي به كالا اضافه يا ملحق شود، مشمول پرداخت حقوق ورودي است.
 • هر گاه در موقع بازگشت كالا مهر و موم و پلمب يا علائم ديگري كه از طـرف گمرك روي بسته ها يا محتويات بسته هاي ضروري الصاق گرديده است از بين رفته باشد و تشخيص عين كالا براي گمرك ممكن نباشد كالاي مورد بحث مانند كالايي كه به كشور وارد مي شود محسوب و مقررات كالاي ورودي درباره آن اجراء مي گردد.
 • كالاها در صادرات موقت هنگام بازگشت از پرداخت حقوق ورودي معاف است. قطعات، قسمتها و لوازمي كه هنگام تعمير تعويض شود و يا قطعه جديدي به كالا اضافه يا ملحق شود، مشمول پرداخت حقوق ورودي است.
 • دامهايي كه براي تعليف به طور موقت از كشور خارج مي شوند، مشمول رويه صدور موقت است و اين دامها و نُتّاج آنها از پرداخت حقوق ورودي معاف مي باشند.

سایر قوانین گمرکی برای صادرات موقت:

 • تشريفات خروج و برگشت اين دامها تابع مقررات آيين نامه تعليف اغنام و احشام مصوب هيأت وزيران است.
 • پس از انقضای مهلت پروانه صدور موقت تا زمانی که اعلام جرم قاچاق و یا وصول تضمین و یا مطالبه وجه تعهد انجام نشده است صاحب کالا می‌تواند نسبت به برگشت کالا و تسلیم اظهارنامه با پرداخت جریمه موضوع ماده (۱۰۹) قانون اقدام نماید.
 • لکوموتیو، واگن، هواپیما، موتور لنج و کشتی داخلی که در خطوط بین ایران و کشورهای خارجی تردد می‌کنند مشمول عنوان صدور موقت می‌باشد، ولی برای رفت و برگشت آنها تشریفات گمرکی رعایت نمی‌شود و فقط به دریافت اظهارنامه اجمالی یا فهرست کل بار (مانیفست) که در هر مسافرت برای محموله‌های آنها به گمرک داده می‌شود و مشخصات وسایل نقلیه مذکور نیز در آن منعکس است اکتفا می‌شود.
 • شرایط عمومی اظهار و ترخیص، مراحل گردش اظهار و رسیدگی به اظهارنامه (ارزیابی) کالای موضوع مبحث‌های فصول اول و دوم این بخش طبق مقررات بخش ششم قانون و این آیین‌نامه خواهد بود. در خصوص صدور قطعی، موضوع مبحث اول فصل دوم این بخش رعایت ماده (۱۳۱) نیز الزامی است
 • کالا هایی که با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت به میزان متعارف به منظور عرضه در نمایشگاه های خارجی به خارج از کشور ارسال می شود، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز بدون سپردن پیمان ارزی با رعایت مقررات قابل خروج از کشور می باشد.

کالاهایی که در صادرات موقت مستلزم تعهد یا پرداخت تضمین به گمرک می باشند، به شرح زیر است:

 • کالاهایی که صدور قطعی آن ممنوع یا مشمول شرایط خاصی می باشد.
 • کالایی که صدور قطعی آن طبق مقررات مقید به پرداخت وجهی باشد.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با بهرمندی از نیرو هایی متخصص و با تجربه آماده است تا صادرات کالای شما را به صورت موقت یا دائمی با کمترین زمان و بهترین نحو به انجام برساند. این شرکت متعهد است با ارائه خدمات مفید خود راه تجارت و پیشرفت را برای صادرکنندگان عزیز هموار سازد و به همین وسیله موجبات پیشرفت اقتصادی کشور را فراهم آورد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان تجارت بازرگان در زمینه صادرات موقت می توانید با کارشناسان ترخیص کار این شرکت تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *