ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک با شرکت سلطان تجارت

 برای ترخیص کالا چه مراحلی را باید گذراند؟  چه مجوزها و مدارکی برای ترخیص لازم است؟ برای انجام سریع این پروسه بهتر است در ادامه با آموزش ترخیص کالا توسط کارشناسان سلطان تجارت همراه باشید.  شرکت سلطان تجارت بازرگان یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از گمرک می باشد.

روند ترخیص کمی پیچیده است و بدون داشتن اطلاعات لازم و به روز در انجام این امور با مشکل برخورد می کنید. شما تجار عزیز می توانید امور ترخیص را توسط ترخیص کاران یا افراد حق العملکار که تجربه و آشنایی کافی با قوانین و مقررات و مراحل ترخیص کالا دارند به سر انجام برسانید. زیرا این کار نیاز به تجربه کافی دارد. 

مختصری پیرامون ترخیص کالا؛

ترخیص کالا چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت به مراحلی که تاجران و بازرگانان باید برای دریافت تاییدیه ورود و خروج کالا و  مجوز های لازم طی کنند، روند ترخیص کالا از گمرک می گویند. برای انجام ترخیص باید در قدم اول مدارک های لازم را تهیه و با ورود به سایت گمرگ، ثبت سفارشات خود را که همان وارد کردن مدارک کالا می باشد انجام دهید.

 خدمات ترخیص به طور کلی به کلیه خدمات و فرآیند هایی که برای صادرات و واردات کالا انجام می شوند اطلاق میشود. در ادامه این مقاله با چگونگی امر ترخیص کالا و مدارک و مراحل مورد نیاز این امر آشنا می شوید. 

ترخیص کالا
ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، زمانی اتفاق می افتد که تاجران برای واردات و صادرات کالای خود مهر تایید گمرک را بگیرد و مجوز های لازم باید صادر شود. فرایند ترخیص محموله ها دارای مراحل قانونی می باشد که باید به ترتیب طی شوند.  همچنین مدت زمان ترخیص کالا از گمرک مهم ترین نکته به شمار می آید که یک ترخیص کار ماهر می تواند به خوبی بر روی این امر واقف باشد.

و این امر محقق نمی شود مگر توسط شرکت های ترخیص کار با سابقه، یکی از شرکت های با تجربه شرکت سلطان تجارت می باشد. برای بهره بردن از خدمات این شرکت می بایست با شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. این شرکت از افراد با تجربه برخوردار می باشد که برای طی کردن مراحل ترخیص کار دقت بالای را به عمل آورد.

در این متن می خواهم به مراحل ترخیص کالا از گمرک بپردازم با ما همراه باشید.

ترخیص کالا 2

 

صفر تا صد مراحل ترخیص کالا 

 • ثبت اظهار کالا در سامانه گمرکی EPL

اظهار کالا چیست؟

اولین گام برای ثبت سفارش ترخیص کالا از گمرگ، ثبت اظهار در سامانه می باشد. برای این امر می بایست در سایت EPL اطلاعات کالاهای خود را به صورت آنلاین بدون نیاز به مراجعه حضوری وارد نماید. پس از ثبت اطلاعات کالا در سامانه EPL می توان گفت شما اظهارنامه گمرکی را ثبت می کنید.

اظهار نامه گمرکی دارای قوانین و مقرراتی است که باید رعایت شوند. به همین منظور کارشناسان سلطان تجارت  در صفحه مربروط به آموزش اظهارنامه گمرکی می توانید نمونه اظهارنامه ترخیص کالا را مشاهده نمایید.

مدارک لازم برای اظهار کالا در گمرگ 

 1. اظهار نامه واردات
 2.  بارنامه کالا Bill of Lading
 3.  بیمه کالای مربوطه
 4. گواهی مبدا کالا  Certificate of Origin
 5.  پیش فاکتور کالا
 6. فاکتور خرید کالا Purchase Invoice
 7.  مجوز ثبت سفارش کالا
 8.  پروانه بهره برداری کالا
 9. کاتالوگ مربوط به کالا Catalog
 10. مجوز و مدارک های لازم برای ترخیص کالا
 11.  وکالتنامه Power of attorney
 12.  پروانه صادارتی کالا

لازم است بدانید که بخش ثبت اظهارنامه از مهمترین مراحل به شمار می آید و برای وارد کردن اطلاعات خود در سایت گمرگ باید نهایت دقت را به عمل آورید. هزینه ای که باید برای اظهار نامه در نظر گرفته می شود و یک  امر مهم تلقی می شود، باید به آن توجه لازم را به عمل آورید.

  دلیل داشتن دقت در این مرحله این است که در بخش وارد کردن اطلاعات محاسبه می شود بنابراین فرم را با دقت پر کنید تا دچار خسارت مالی نشوید. به همین دلیل لازم است ترخیص کار ماهر استخدام کنید که علاوه بر این که از علم بالایی در این زمنیه برخوردار باشند تجربه ای کافی نیز داشته باشند.

 •  احراز هویت و تعمیین مسیر کالا در گمرک 

در این بخش اطلاعات شما را بررسی کرده و  پس از  تایید کردن یک شماره اختصاصی در اختیاز  شما قرار می دهند، و ارایه این شماره به این دلیل که اظهار نامه کالای وارداتی و صادراتی شما ثبت و مهر می شود.

 •  کنترل کالا 

در این مرحله کالا های شما را افراد متخصص در این زمینه بررسی و مطابقت آن را با مدارک ارایه شده از سوی شما انجام میدهد سپس با توجه به قانون تعیین شده از سوی گمرک در دایره ارزش گذاری شده قرار می دهد.

 • اخذ مجوز کالا 

این بخش با توجه به مقررات که از سوی سازمان دولتی تعیین شده است مجوز ها را صادر می کند. به طور مثال مجوز بهداشت، استاندارد و … را می توان به آن اشاره کرد که شامل مجوز است که ارایه می شود.

 • بررسی هزینه و مطابقت دادن کالا توسط کارشناس

در این بخش بررسی های لازم درابتدا مطابقت دادن کالا با مدارک خود و این که با توجه به میزان کالا و مدت زمان قرار گرفته در گمرگ همچنین طی کردن مراحلی که برای ترخیص را انجام داده و هزینه آن را معین کرده و اقدامات پرداخت را شروع به انجام می کند.

 • صندوق و گرفتن صدور سند ترخیص کالا 

در این بخش با مراجعه به صندوق و پرداخت هزینه های لازم سپس سند صادر شده را دریافت و به اقدامات ترخیص کالا خود می پردازید.

 • اجازه بارگیری کالا از انبار

در این مرحله در انبار کالا مراجعه و با ارایه سند صادر ترخیص کالا اجازه بارگیری کالا های وارداتی یا صادراتی را از انبار دار گرفته و سپس به اقدامات لازم سایر مراحل بپردازید.

 •  خروج کالا از گمرگ

و اما در نهایت با طی کردن همه این مراحل با استفاده از برگه اجازه خروج از گمرگ می توانید کالاهای خود را ترخیص و از گمرگ خارج کنید.

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک

مدارک ترخیص کالا از مهمترین گزینه برای انجام  ترخیص کالا به شمار می آید به گونه ای که بدون ارایه مدرک به هیچ عنوان ترخیص انجام نمی شود اما باید توجه داشته باشید که برای مراجعه به گمرگ و اقدام به ترخیص کالای خود مدارک را به طور کامل با خود داشته یا در سایت ثبت کنید زیرا اگر با ناقص بودن مدارک روبرو شوید ممکن است در قدم اول هزینه بالا را به دنبال داشته باشد سپس با مشکلات از سر گیری ثبت مدارک و اقدامات ترخیص روبرو می شوید.

در این متن می خواهیم به مدارک که برای ترخیص لازم است بپردازیم اما مدارک خود به سه دسته تقسیم می شود که در زیر به آن به طور کامل اشاره می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک

 • مدارک کالا

مدارک کالا اولین و مهمترین گام برای ترخیص کالا است که تاجران و بازرگانان برای ترخیص کالای خود می بایست طبق اطلاعیه سامانه گمرک، مقررات ترخیص کالا را مطالعه کرده و به طور جدی به کار گیرد. مدارک کالا از جمله موارد است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

 1. ترخصیه Leave
 2. فاکتور رسمی کالا
 3. بارنامه Bill of lading
 4. قبض انبار کالا
 5. پیش فاکتور فروش کالا invoice
 6. ثبت سفارش کالا
 7. گواهی مبدا کالا 
 8. ثبت سفارش شرکت بازرگان
 9. گواهینامه کالا Certificates
 10. مجوز صدور کالا 
 11. گواهی بازرسی کالا Certificate of inspection
 • مدارک صاحب کالا در فرایند ترخیص از گمرک 
 1. در ابتدای مراجعه به گمرک اصل کارت بازرگان
 2. اصل کارت ملی صاحب کالا 
 3. کپی کامل کارت بازرگانی
 4. مدارک نماینده صاحب کالا
 5. اصل کارت ملی صاحب کالا 
 6. کپی کارت ملی
 7. اصل وکالت نامه صاحب کالا 
 8. اصل معرفی نامه برای گمرک
 9. کپی معرفی نامه صاحب کالا 
 10. کپی وکالت صاحب کالا 
 11. کپی دفترچه بیمه 

گمرک بعداز اخذ اوراق و مدارک ترخیص کالا، به تشخیص نام‌ و‌ نشان و تایید کارت بازرگانی می پردازد و سپس به بررسی وکیل جهت ترخیص کالا, وکالت نامه ترخیص و معرفی نامه , بررسی پروانه حق العملکاری و به بررسی مطالبات معوقه می پردازد. از جمله مهمترین موارد را که باید به آن توجه و دقت لازم را به عمل آورید در زیر اشاره می کنیم.

♦ در ترخیص کالا منظور از بها کالای وارد شده به این معنا است که  قیمت کالا در مبدا علاوه بر این که نرخ کرایه حمل و بیمه کالا را تا زمانی که وارد گمرک شود به یک اندازه محاسبه می شود. اما اگر گزینه های دیگر بر این امور اضافه شود مسلما قیمت گمرکی کالا نیز بیشتر می شود.

♦ همچنین با استناد به ماده ۳  قوانین و مقررات درج شده برای واردات و صادرات کالا ها، داشتن کارت بازرگانی با اعتبار برای کسانی که واردات و صادرات کالا را به صورت تجاری انجام می دهند، اجباری است.

 ترخیص کار گمرک در حکم نماینده قانونی مالک کالا نزد گمرک خواهد بود. ترخیص کار گمرک علاوه بر تسلط بر آئین نامه اجرایی باید حداکثر توان خویش را برای ترخیص کالا از گمرک به بهترین شکل ممکن به کار گیرد.

امر ترخیص کالا را یا صاحب کالا و یا نماینده قانونی آن که دارای کارت بازرگانی می باشد انجام می دهد. بعد کالاهای که برای واردات و صادرات انبار های گمرک نگهداری می شود با اظهار نامه و مدارک تنظیم شده مورد بررسی قرار می گیرد. و در صورت عدم مشکل و مغایرت، پروانه گمرکی آن کالا صادر شده  و می توانید برای ترخیص کالا اقدام نمایید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ترخیص کار زیده سلطان تجارت بازرگان در ارتیاط باشید.

هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه ای که باید برای خروج کالا از گمرک  پرداخت کنید خود شامل چند بخش می شود که در زیر به آن اشاره می کنیم. لازم به ذکر است که محاسبه هزینه ترخیص کالا با حضور ترخیص کار و صاحب کالا با دقت انجام می شود. لازم به ذکر است که هزینه ترخیص کالا از گمرک در صورتی که به شرکت های معتبر مراجعه کنید بیسار کمتر محاسبه می شود.

 • هزینه مالیات برای ترخیص
 • هزینه گمرگ برای ترخیص
 • هزینه سود بازرگانی برای ترخیص

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

مدت زمان تزخیص کالا از مهمترین نکته ای است که باید به آن توجه لازم را به کار بگیریم. مدت زمان ترخیص کالا از گمرک تاثیر مستقیم بر روی میزان مصرف مالی دارد زیرا اگر به مدت طولانی این امر صورت گیرد صاحب کالا در زمان مقرر شده به افرادی که قرار داد بسته است نمی توانند کالا را در اختیار شان قرار دهد.

بنابراین خسارت مالی زیادی بر صاحب کالا وارد می شود اما اگر ترخیص کار ماهر استخدام کند علاوه بر این که خسارت مالی نمی بیند ممکن است سود بیشتر نیز به دست آورد.

پس تاجران در نظر داشته باشند که از ترخیص کار با تجربه که از تخصص و مهارت زیادی برخوردار می باشد را استخدام نمایند  ترخیص کاران با این که دوره آموزش ترخیص کالا از گمرک را با دقت و نمرات بالا طی کرده اند اما تجربه که به مرور زمان به دست می آید بسیار حایز اهمیت است.

بنابراین این افراد با استفاده از علم که در این زمینه دارد و تجربه نیز به آن افزوده شده است تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک را با دقت بالا به انجام می رساند بدون این که به صاحب کالا خسارتی وارد شود.

روش های ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک در ایران، با ارائه مدارک و مجوزهای رسمی و لازم (مانند مجوز استاندارد،  مجوز بهداشت، مجوز اداره انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و.. ) آغاز میگردد.

 شرکت ترخیص کالا سلطان تجارت بازرگان با سابقه و پیشینه طولانی خویش در ترخیص انواع کالا از گمرک، تمام سعی و تلاش خود را جهت  اجرای درست ضوابط و آئین نامه ها و ترخیص کالا از گمرک در حداقل زمان و ترخیص کالا ارزان، خواهد کرد. امید است همواره به شکلی روز افزون تداوم یابد.

هیئت وزیران جهت تسهیل امور صادرات و واردات کالا با توجه به هدف از واردات و صادرات کالا به گمرک های کشور روش های مختلفی را به گمرکات ارائه کرده است در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم:

 • روش ترانزیت خارجی : ترانزیت خارجی یعنی کالایی برای صادرات و واردات از مبدا به مقصد از مرز کشوری ثالت دیگری عبور می کند که برای این منظور قوانینی باید رعایت شود. 
 • روش ترانزیت داخلی : یعنی کالا برای گذاران مراحل ترخیص از گمرکی در کشور به گمرکی دیگر ارسال می شود. به همین منظور نیز قوانینی تعبیه شده است.
 • روش کالای مرجوعی : کالای است که به هر دلیلی موفق به ترخیص آن نشده و به کشور مبدا بازگردانده می شود. هیئت وزیران برای این مورد نیز قوانینی را دارند.
 • روش ورود موقت : ورود موقت مختص کالاهایی می باشد که برای مدت معینی مانند یک نمایشگاه و یا …. وارد کشور می شوند و بعد باید از کشور خارج شوند. برای این مورد نیر گمرک جمهوری اسلامی ایران قوانینی را اتخاذ کرده است.
روش ترخیص کالا از گمرک

روش ترخیص کالا از گمرک

ارزش کالا در زمان ترخیص کالا از گمرک

ارزش کالا در زمان ورود به کشور عبارت است از: بهای خرید کالا و هزینه های که برای بیمه پرداخت می شود همچنین حمل و نقل و ….. . که از طریق فاکتور خرید و دیگر اسناد ارسالی از طرف صاحبان کالا و با نرخ ارز اعلام شده از طرف بانک مرکزی در زمان اظهار تعیین می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به سایت ما مراجعه و با کارشناسان ما در ارتباط باشید. کارشناسان و متخصصین ما با توجه به سال ها فعالیت در این زمینه و برخوردار بودن از معمومات بالا بهترین امکانات و معلومات را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

پیگیری ترخیص کالا از گمرک 

ترخیص کالا یکی از امورمهم در بخش تجارت به شمار می آید که می بایست تاجران و بازرگانان در بخش تجارت این امور را با دقت بالا طی کنند. در خصوص ترخیص کالا در بالا به طور مفصل اشاره کردیم که مسلما اطلاعات مفیدی کسب کردید اما در این بخش می خواهیم راهنمایی پیگیری ترخیص کالا از گمرک را ارایه دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 • در قدم اول باید قوانین گمرک رسمی کشور را مطالعه کرده و اطلاعات جامع داشته باشید سس در این زمینه فعالیت کنید.
 • برای اطلاع از قوانین گمرک و ترخیص کالا به سایت رسمی گممرک مراجعه نماید.
 • سپس ترخیص کار ماهر جهت ترخیص کالا از شرکت های معتبر استخدام کنید.

گمرکات تخصصی برای ترخیص برخی از کالاها

برخی از کالاها برای ترخیص دارای گمرک های تخصصی  می باشند. تخصصی کردن برخی از گمرک ها برای ترخیص بعضی از کالاها بخاطر تسهیل در روند ترخیص آن کالای خاص می باشد. تا تاجران هزینه و زمان کمتری را برای ترخیص کالای مورد نظر خود در گمرک صرف کنند. در ذیل به معرفی برخی از کالاهایی که دارای گمرک تخصصی می باشند را می پردازیم تا شما تجار گرامی اگر قصد تجارت کالاهای نام برده را داشته باشید از طریق گمرکات تخصصی آنها اقدام نمایید:

 • ترخیص واردات لاستیک
 • ترخیص صادرات پسته
 • ترخیص واردات ماشین آلات راهسازی
 • ترخیص واردات خودرو
 • ترخیص واردات چسب
 • ترخیص واردات و صادرات کالاهای نظامی
 • ترخیص صادرات زعفران
 • ترخیص واردات لوازم خانگی
 • ترخیص صادرات فرش
 • ترخیص واردات اسباب بازی
 • ترخیص واردات طلا و جواهر
 • ترخیص واردات پارچه
 • ترخیص واردات تلفن همراه
 • ترخیص واردات لوازم آرایشی و بهداشتی
 • ترخیص واردات کالاهای سفارت خانه ها
 • ترخیص واردات دخانیات و سیگار
 • ترخیص واردات تجهیزات پزشکی
 • ترخیص واردات چینی آلات و لوازم آشپزخانه
 • ترخیص واردات شیر آلات بهداشتی
 • ترخیص واردات دورین عکاسی و رایانه ها
 • و ……

انواع کالاهایی که می توان از گمرک ترخیص کرد

بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران کالا های وارداتی و صادراتی به سه مورد ( کالای مجاز، کالای مشروط، کالای ممنوع ) دسته بندی شده است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

 • کالای مجاز مشمول کالاهایی می شود که ورود و خروج آن از کشور با رعایت قوانین و مقررات نیاز به اخذ مجوز از سازمان یا ارگانی ندارد.
 • کالای مشروط آن دسته از کالاهایی هستند که واردات و صادرات آنها منوط به دریافت مجوز از سازمان یا ارگان های خاص آن کالا می باشد.
 • کالای ممنوع آن دسته از کالاهایی هستند که به موجب قوانین جمهوری اسلامی و شرع اسلام  واردات و صادرات آن ممنوع اعلام شده است.

تعیین انواع مسیر 

تاجران و بازرگانان که در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می کنند مسلما آگاه هستند که کارشناسان گمرکی برای ترخیص کالا از قوانین و ظوابت درج شده در گمرک مراحل کار را انجام می دهند.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با سالها تجربه و بهره مندی از کارکنان و مشاوران تحصیل کرده در زمینه تجارت و ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور آماده هر گونه همکاری با شما بازرگانان و تجار گرامی است. ترخیص کاران زبده این شرکت همواره در کنار شما هستند تا در روند تجارت خود به مشکلی برخورد نکرده و تجارتی پرسود و کم هزینه را تجربه کنید. مشاوران و ترخیص کار شرکت سلطان تجارت بازرگان با تحصیل و کسب تجارب فراوان در زمینه تجارت و بازرگانی، صادرات و واردات، حمل و نقل کالای شما به مقصد مورد نظر را با صرف کمترین زمان  و هزینه بر عهده می گیرند.

همانطور که می دانید به دلایل مختلفی از جمله تغییر قوانین گمرکی، برای صادرات و واردات، ترخیص کالا، به فردی متخصص نیاز دارید، که ترخیص کاران شرکت سلطان تجارت بازرگان می توانند در خصوص این امر یارای شما تجار عزیز باشند. شرکت سلطان تجارت بیشترین ترخیص کالا را در سراسر کشور به انجام می رساند از جمله فعالیت این شرکت موارد ست که در زیر به آن اشاره می کنیم.

 • ترخیص کالا ازگمرک بوشهر
 • ، ترخیص فوری کالا ازگمرک خرمشهر
 • ،ترخیص فوری کالا ازگمرک فرودگاه امام
 • ، ترخیص کالا از گمرک  بندرعباس
 • ، ترخیص انواع کالا ازگمرک پرویزخان
 • ، ترخیص فوری کالا ازگمرک پیرانشهر
 • ، ترخیص کالا ازترکیه به ایران
 • ، ترخیص کالا از جلفا
 • ، ترخیص فوری کالا با ارز مبادله ای
 • ، ترخیص انواع کالا بدون کارت بازرگانی
 • ، ترخیص فوری کالا در بندر انزلی
 • ، ترخیص فوری کالا در قشم
 • ، ترخیص کالا ازگمرک چابهار
 • ترخیص کالا از کلیه گمرکات و بازارچه های مرزی

موارد مذکور تنها بخشی از خدمات شرکت بازرگانی سلطان تجارت بازرگان در امر خروج کالا از گمرکات کشور می باشد.

شما میتوانید جهت مشاوره تخصصی ترخیص کالا از گمرک و انجام خدمات بازرگانی و ترخیص کالا از گمرک با کارشناسان و ترخیصکاران حرفه ای شرکت بازرگانی سلطان تجارت بازرگان تماس بگیرید. انجام خدمات و سفارشات شما بازرگان و تجار محترم افتخار همیشگی ما خواهد بود.

شماره های تماس با ترخیص کاران شرکت بازرگانی سلطان تجارت بازرگان

 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

ترخیص کالا 3

تسریع در روند ترخیص کالا

پس از ثبت سفارش کالا، کالای مورد نظر از مبدا خریداری شده حرکت کرده و به  لنگر گاه داخلی وارد شده و در اسکله قرار میگیرد و عمل تخلیه بار صورت می پذیرد. در این هنگام که این مراحل طی شده مسئولیت گمرک آغاز می گردد. مجوز ها به صورت الکترونیکی اخذ شده و برای ترخیص کالا تشریفات گمرکی طی می شود. در صورتی که کد رهگیری مخصوص بانک انجام پذیرد، همگی تشریفات گمرکی منوط بر اختصاص کد رهگیری مربوط به بانک است تا گمرک بتواند کار خودش را انجام دهد.

 البته برای اینکه کالا در بنادر رسوب نکنند یک سری کار ها از قبیل افزایش سرعت کار، شبانه روزی شدن کارهای گمرکی انجام شده است که موجب تسریع در روند ترخیص کالا می باشد.

 همانطور که گفته شده چیزی حدود 90 درصد کالاها با کد تخصیص داده شده و 10 درصد باقی مانده پس از ابلاغ بانک ترخیص می گردند. البته مسئولین ذی ربط در تلاش هستند آن ده درصد باقی مانده که  در بنادر گمرک مانده اند هرچه سریع تر تشریفات اداری ترخیص آن ها طی شود و کالاها هرچه سریع تر از گمرک ترخیص گردند.

یکی از دلایل ماندگاری کالا ها در گمرک و بنادر اصلاح و ویرایش ثبت سفارش ها به دلیل تغییر تعرفه ها می باشد.

شما برای تسریع در روند ترخیص کالا از گمرک نیازمند اخذ مجوز های لازم و ضروری می باشید. فی الواقع برای تسریع در روند ترخیص کالا ی وارداتی خود به مجوز هایی نیاز دارید که این مجوز ها مازاد بر اسناد و مدارک مورد نیاز گمرک است و این مجوز ها برای آن منظور است که کالای وارداتی شما قاچاق محسوب نگردد. همچنین شما به یک سری اسناد مدارک جهت ترخیص کالا نیاز مند هستید از قبیل :

 • اظهارنامه واردات
 • تصویر کارت بازرگانی
 • قبض انبار
 • بارنامه، فاکتور یا سیاهه خرید
 • ترخیصیه
 • اعلامیه تامین ارز با نامه برات
 • گواهی مبدا
 • ،پروفرما یا پیش فاکتور
 • لیست عدل بندی
 • پروانه بهره برداری شرکت های تولیدی
 • بیمه نامه
 • مجوز ثبت سفارش

 و همچنین سایر مجوزهای قانونی برای امر ترخیص کالا و وکالت نامه رسمی و همچنین پروانه صادرات.

اقدام به جمع آوری این مدارک برای تجار و بازرگانان امری حیاتی می باشد چرا که در صورت سهل انگاری در روند جمع آوری این اسناد در گمرک مربوطه قطعاً به مشکل بر خواهید خورد. لذا به کلیه تجار و بازرگانانی که در زمینه تجارت بین المللی فعالیت دارند توصیه می گردد که این امور یعنی ترخیص کالا را به شرکت هایی که فعالیت آن ها تخصصی در زمینه ی ترخیص کالا می باشد بسپارند تا با مشکلاتی نظیر قاچاق شناخته شدن کالا، جریمه شدن و یا تاخیر و دپوی کالا در گمرک مواجه نگردند.

یکی از این شرکت هایی که تخصصی در زمینه ترخیص کالا فعالیت دارد شرکت سلطان تجارت بازرگان می باشد که  از ترخیص کاران زبده ی بهره می برد که سال ها فعالیت در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات کمشوری را دارا می باشند و با قوانین گمرکی اطلاع کامل دارند و همانطور که می دانید هر گمرک علاوه بر قوانینی که با سایر گمرکات مشترک است یک سری قوانین منحصر به خود دارد که ترخیص کاران شرکت سلطان تجارت بازرگان به خوبی از آن ها مطلع هستند.

شما با سپردن فرآیند ترخیص کالای خود به ترخیص کاران زبده ی شرکت سلطان تجارت بازرگان با خیال آسوده از فرآیند ترخیص کالا رهایی می یابید و متخصصین شرکت با حداقل صرف هزینه و زمان در اسرع وقت کالای شما را ترخیص کرده و درب انبارتان تحویل شما می دهند و شما تاجر و بازرگان محترم با خیال اسوده به سایر امور تجاری بازرگانی خود می توانید بپردازید.

شرایط لازم و کلیدی در خصوص ترخیص کالا

همواره باید از قوانین و مقررات حاکم بر گمرک آشنا باشید؛ چرا که ترخیص کالا از گمرک بر مبنای یک سری سلسله مراتب از پیش تعیین شده انجام می گردد. شما ملزم هستید تمامی مراحل ترخیص کالا را منطبق بر مراحل و ظوابط به انجام برسانید. یک سری نکات کلیدی وجود دارد که به هر چه موثر بودن این فرآیند کمک می نماید و روند انجام آن را تسریع می بخشد.

همانطور که مستحضر هستید داشتن مجوز های لازم و ضروری از جمله نکات مهم و کلیدی در فرآیند ترخیص کالا می باشد. فی الواقع شما به یک سری مجوز های علاوه بر اسناد مورد نیاز گمرک نیاز دارید تا نشان دهد کالای شما قانونی وارد کشور شده و جنبه قاچاق ندارد و همچنین دارای تاییدیه سازمان های مربوطه می باشد.

کارت حق العمل کاری و همچنین  کارت بازرگانی از جمله کارت هایی می باشند که توسط سازمان گمرک کشور صادر می شود و هر تاجر یا بازرگانی که در حوزه ی ترخیص کالا فعالیت دارد باید از آن بهره مند باشد. تمامی نقل و انتقالات تجاری شما که مورد تایید سازمان های نظارتی کشور می باشد بعلاوه تمامی فعالیت های تجاری و بازرگانیتان طبق این کارت قانونی می باشد.

مراحل ترخیص کالا کدام است؟

·         اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی
·         کالا ها بیمه می شود.
·         جهت بازرسی در مبا و مقصد، هماهنگی های لازم صورت می پذیرد
·         پکینگ لیست و پروفرما دریافت می شود.
·         پرونده ی در جهت اختصاص ارز و حواله بانکی تشکیل می گردد
·         اسناد حمل از شرکت های حمل و نقل بین المللی دریافت می گردد.
·         سندها کامل شده و همچنین پرونده ها تشکیل می گردند
·         دور اظهاری پیش نویس می گردد
·         بررسی و تایید دوره اظهاری توسط کارشناس فنی گمرکی و بازرگانی

مجوز های ترخیص کالا کدام است؟

ترخیص کار گمرک به مجوز هایی نیاز دارد که علاوه بر تهیه ی اسناد و مدارک مورد نیاز گمرک جهت حمل و نقل کالای وارداتی، نشان دهد که تمامی نقل و انتقالات تجاری صورت گرفته به طور قانونی در حال انجام است و تاییدیه سازمان های مربوطه را دارا می باشد

بهترین شرکت ترخیص کالا از گمرک کدام است؟

شرکتی برای امر ترخیص کالا معتبر می باشد که از ترخیص کاران خبره بهره ببرد و آنها از کلیه امور گمرکی و همچنین قوانین حاکم بر هر گمرک بازرگانی اشراف کامل داشته باشند. یکی از این شرکت های کارنامه دار سلطان تجارت بازرگان می باشد که در رزومه خود ترخیص انواع کالا از گمرکات مختلف کشور از بازرگان تا گمرک شهید رجایی و یا شهریار و گمرک برند از روتین ها آن می باشد.

ترخیص کالا از گمرک شامل چه نوع کالا های می شود؟

کالای مجاز مشمول کالاهایی می شود که ورود و خروج آن از کشور با رعایت قوانین و مقررات نیاز به اخذ مجوز از سازمان یا ارگانی ندارد.
کالای مشروط آن دسته از کالاهایی هستند که واردات و صادرات آنها منوط به دریافت مجوز از سازمان یا ارگان های خاص آن کالا می باشد.
کالای ممنوع آن دسته از کالاهایی هستند که به موجب قوانین جمهوری اسلامی و شرع اسلام  واردات و صادرات آن ممنوع اعلام شده است.

انواع روش های ترخیص کالا از گمرک کدامند؟

ترخیص کالا از گمرک در ایران، با ارائه مدارک و مجوزهای رسمی و لازم (مانند مجوز استاندارد،  مجوز بهداشت، مجوز اداره انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و.. ) آغاز میگردد و شامل موارد زیر می باشد:
روش ترانزیت خارجی
روش ترانزیت داخلی
روش کالای مرجوعی
روش ورود موقت

20 Comments

 1. بیگی گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم که برای انجام عملیات ترخیص کالا چه مدارکی نیاز هست ؟

 2. خالقی گفت:

  شما مشاوره هم دارید یا اینکه فقط باید عملیات ترخیص کالا رو به شما واگذار کنیم؟

 3. راهنمایی گفت:

  شما برای آماده سازی مدارک و انجام عملیات ترخیص کالا و ترخیص کالا از گمرک چقدر هزینه دریافت می کنید؟

 4. عباسی گفت:

  با سلام شما ترخیص کالا از خارج از کشور رو هم انجام می دهید.در واقع ترخیص کالا هایی مانند اتوموبیل

 5. رازی گفت:

  ترخیص کالا از گمرک چقدر زمان میبره؟

 6. مینا الاه وردی گفت:

  با تشکر از سایت خوبی که دارید فقط بهتر بود که در مورد هزینه های ترخیص کالا هم توضیحاتی میدادید

 7. کاکاوند گفت:

  با تشکر از توضیحات کاملی که در مورد ترخیص کالا دادید میخواستم بدونم که شما تضمین می کنید که برای ترخیص کردن کالای ما هیچ مشکلی پیش نماید و اینکه هزینه هاتون به چه صورت می باشد

  • seobartar گفت:

   دوست عزیز هزینه ها مشخص نیست ولی شما میتوانید تماس بگیرید ما به شما هزینه ها رو اعلام می کنیم.

 8. گوهری گفت:

  میخواستم بدونم که برای انجام عملیات ترخیص کالا چه مدارکی نیاز هست؟

  • seobartar گفت:

   دوست عزیز مدارک مورد نیاز را ما به شما میگیم برای اطلاع از این قضیه میتوانید با ما تماس بگیرید.

 9. مریم گفت:

  سلام با تشکر از سایت خوبی که دارید موفق باشید

 10. soosan گفت:

  با سلام و روز بخیر؛درصورت تمایل به اخذ کارت بازرگانی و تاسیس دفتر بازرگانی چه اقداماتی لازم است؟

 11. علی علیزاده گفت:

  سلام روز بخیر برای ترخیص کالا از گمرک باید چه مراحلی رد در ابتدا طی کنیم؟ و هزینه ها به چه صورت هست؟ چند نوع کالا هست که باید ترخیص بشن و به کسی که این کار رو انجام بده نیاز داریم

 12. اکبر جعفری گفت:

  سلام، بنده قصد ترخیص کالا به مقدار دو کامیون از گمرک نوردوز به روش ترانزیت خارجی دارم، میخو استم بپرسم مدت زمان آن چقدر طول می کشد؟ هزینه ترخیص این مقدار کالا چه مقدار می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.