بیمه حمل و نقل کالا

بیمه حمل و نقل کالا

بیمه حمل و نقل کالا

یکی دیگر از خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان بیمه حمل و نقل کالا می باشد. بیمه حمل کالاها بیمه ای می باشد که با استفاده از آن اگر در جریان حمل و نقل کالا حالا به هر صورت زمینی، هوایی یا دریایی هر اتفاقی که برای کالا بی افتد و کالا صاحب کالا دچار ضرر و زیان شود. بیمه به موجب قرار داد زیاد را بپردازد. لازم به ذکر است که دو نوع بیمه برای کالا ها وجود دارد یکی ساده و دیگری قرار دادی در ادامه به توضیح کاملتری در این خصوص می پردازیم.

بیمه ساده

بیمه ساده بیمه ای کلی است که در آن مشخصات کلی کالا اعم از مقدار، ارزش، طریق و نحوه حمل و نقل آن و دیگر موضوعات مورد تعهد طرفین در قرار داد مشخص می شود. این بیمه فقط برای یک کالا مورد استفاده است مثلا اگر تاجر قصد تجارت یکسری فرش را داشته باشد فقط برای آن کالا مورد استفاده قرار می گیرد. و اگر قصد تجارت و حمل و نقل کالایی دیگر را داشته باشد ملزم به مراجعه و عقد قرار داد می باشد.

بیمه قرار دادی

بیمه قرار دادی، یعنی با قرار دادی که بین تاجر و شرکت بیمه بسته می شود تاجر باید مشخصات و نحوه حمل و نقل را در هر محموله تجاری به بیمه اطلاع دهد. با عقد قرار داد هایی این چنین کلیه حمل و نقل هایی که تاجر در آینده و طی مدت آن قرار داد انجام می دهد می تواند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرد. فقط باید به شرکت یسمه اطلاع دهد تا گواهی برای آن محموله تجاری صادر شود.

انواع بیمه حمل و نقل کالا

قرارداد بیمه حمل و نقل کالا را می توان دو دسته عمده تقسیم کرد یکی عمومی و دیگری پوشش باز که در ادامه به توضیح مفصل تری در این باره می پردازیم.

عمومی: این نوع از بیمه یک قرارداد کلی بین تاجر و شرکت بیمه می باشد که در آن شرایط اصلی بیمه و تعهدات طرفین همچنین خطرات تحت پوشش، شیوه حمل و نقل و ….. مشخص می شود و هزینه آن پرداخت می گردد.

پوشش باز: در این نوع از قرارداد تاجر و شرکت بیمه درباره موارد کلی قرارداد مانند: نرخ و شرایط قرارداد و همچنین خطر های تحت پوشش توافق و صحبت کرده در این مورد از قرارداد بیمه نیازی به اعلام حرکت محموله و سرمایه تحت پوشش نمی باشد.

بیمه حمل و نقل کالا بر اساس محدوده جغرافیایی

بیمه حمل کالا بر اساس فاکتور هایی اعم از محدوده جغرافیایی  و انواع پوشش های بیمه ای تقسیم بندی می شود. بیمه بر اساس محدوده جغرافیایی تقسیم بندی می شود. که این حمل و نقل ها به داخلی و خارجی، ترانزیت، وارداتی و صادرتی و ….. تقسیم می شود.

بیمه حمل و نقل کالا بر اساس نحوه حمل و نقل

در این نوع از بیمه بر اساس روشهای مختلفی که کالا حمل می شود مانند: زمینی، دریایی، هوایی و …. تقسیم  بندی می شود. در بیمه حمل و نقل کالا به روش دریایی و شناورهای کوچک و کشتی های بزرگ و طبقه بندی شده در تقسیم بندی های بعدی قرار دارد. که نرخ و شرایط هر کدام متفاوت است.

اعتبار بیمه ها از کشور مبدا حمل تا مقصد انبار تاجر و تحت قرار داد بیمه ای می باشد. و تمامی خطرات را پوشش می دهد. همچنین قابل توجه است که از این اسناد برای گشایش اعتبار در بانک ها استفاده می شود.

انواع پوشش بیمه ای

بيمه با شرايط تمام خطر(All Risks )

بيمه با شرايط B

بيمه با شرايط C :

بيمه با شرايط خسارت كلي (Total Loss)

بیمه Total Loss به دلیل شرایط غیر منصفانه ای که دارد منسوخ شده به حساب می آید. بر اساس این بیمه اگر کالا در حین حمل از بین رود و فقط قسمت کمی از آن باقی بماند شرکت بیمه تعهدی نسبت به جبران آن ندارد.

بیمه ترانزیت

بیمه ترانزیت زمانی مورد استفاده است که مبدا یا مقصد محموله خارج از کشور باشد.

بیمه حمل و نقل دریایی

بیمه های دریایی و کشتی رانی در زمان پیدایش برای پوشش خطرات از قبیل دریایی، آتش سوزی در حین سفر بوده ولی امروز بیشتر خطرات در سفر و در زمان حمل و نقل کالا به خشکی را در نظر دارد. بیمه های دریایی خطر ها و خسارت های تصادفی را تحت پوشش دارد. مانند: تصادف اتفاقی کشتی ها با یکدیگر، آتش سوزی، انداختن کالا در دریا برای نجات کشتی و خدمه به شرط عدم فاسد شدن کالاها. بیمه های دریایی فقط خطرات احتمالی را در نظر دارد و خسارت هایی از قبیل فرسودگی طبیعی کشتی، عیب ذاتی کالا مثل زنگ زدگی فلزات کالاها و ….. را در نظر نمی گیرد.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با سالها تجربه ارائه خدمات در خصوص ترخیص کالا و حمل و نقل کالا در خدمت شماست. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه حمل و نقل کالا می توانید به کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان تجارت بازرگان به صورت رایگان تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *