اهمیت ایران در حمل و نقل کالا به اروپا

اهمیت ایران در حمل و نقل کالا به اروپا

اهمیت ایران در حمل و نقل کالا به اروپا

سفیر اتریش در تهران با اشاره به اهمیت ایران در حمل و نقل کالا به اروپا بیان کرد: به دلیل نقش راهبردی ایران در این زمینه تمایل دارم ارتباطات دو کشور گسترش یابد. اشتفان شولتز در جلسه ای که با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان در رشت داشت گفت: به منظور افزایش روابط با ایران، به استانهای مختلف سفرکرده ام و گیلان سومین استان است.

او با اشاره به رضایتمندی خود از این سفر و اینکه حضور در گیلان باعث شده احساس کند در وطن خود قرار دارد بیان کرد: گیلان و اتریش شباهتهای زیادی دارند و با توجه به اهمیت ایران در حمل و نقل کالا به اروپا علاقمندم روابط اتریش با ایران و گیلان گسترده تر و نزدیکتر شود و این مهم هر چه سریعتر اتفاق بیفتد. او همچنین هدف سفر خود را اینگونه شرح داد: لازمه افزایش روابط برآورد ظرفیت ها و تعیین چارچوب ها است .

میزان صادرات و واردات ایران به اتریش

کریستف گراب مایر رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران به رشد ۵۰ درصدی صادرات ایران به اتریش نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: صادرات ایران به اتریش در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۲۰ میلیون یورو بوده است. اما واردات ایران از اتریش در همین سال حدود ۳۰۰ میلیون یورو بوده که تنها رشد ۱۰ درصدی را نشان می دهد. او تصریح کرد: با وجود مشکلات بزرگی که با آن روبرو هستیم اما ایران توانسته با تلاش فراوان برخی از آنها را ازمیان بردارد.

ظرفیتهای گیلان

رایزن بازرگانی سفارت اتریش همانند سفیر اتریش به گسترش روابط با ایران و گیلان ابراز علاقمندی کرد و با تاکید بر تشابهات ایران و اتریش گفت: به دریای خزر متناسب با ارزش آن توجه نمی شود و حمل و نقل درآن گسترش چشمگیری نداشته است. در حالی که، گیلان با وجود ذخایر آبی، صنایع چوبی و محصولات غذایی مرتبط با منابع قطب گردشگری محسوب می شود.
او با بیان اینکه آب، مواد غذایی، مواد طبیعی و گردشگری، مهمترین علل رشد و گسترش اتریش هستند، اذعان کرد: با توجه به تشابهات میتوانیم در این زمینه با گیلان همکاری کنیم.

راه دسترسی ایران به اروپا

دراین جلسه هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاوزی گیلان درباره ظرفیتهای اقتصادی استان اینگونه گفت: برای حمل ونقل کالا وتبادل اقتصادی بنادراین استان از جمله بندرانزلی و آستارا و منطقه آزاد انزلی، نقش مهم و ظرفیت بالایی دارند. او تصریح کرد: ایران و جمهوری آذربایجان درشهرستان آستارا ازطریق راه آهن با هم ارتباط دارند و به همین دلیل حمل ونقل کالا از روسیه و آذربایجان به ایران وبالعکس تسهیل شده است. این اتصال باعث دسترسی ایران به اروپا شده و همین امر اهمیت ایران درحمل و نقل کالا به اروپا را آشکارمیکند.
هادی تیزهوش تابان در ادامه چنین گفت: بازگشایی خط ریلی رشت-آستارا و تکمیل کریدور شمال-جنوب باعث کوتاه شدن مسیرها وکاهش چشمگیر هزینه ها می شود. او دراین جلسه درباره دیگرظرفیتها برای تبادل اقتصادی و همچنین فعالیتهایی که برای افزایش همکاری با دیگرکشورها صورت گرفته توضیح داد. اشتفان شولتز سفیر اتریش همچنین با مصطفی سالاری استاندار گیلان و مسعود نصرتی شهردار رشت نیز دیدارکرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *