واردات ۱۳۳۹ کالا ممنوع شد!

واردات ۱۳۳۹ کالا ممنوع شد!

طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت واردات ۱۳۳۹ کالا ممنوع شد!

آقای شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با ابلاغیه ای به رییس سازمان توسعه تجارت گروه چهارمی از کالا ها را اعلام کرد که ثبت سفارش آنها ممنوع شد.

با این بخشنامه کالاهای وارداتی به ایران به ۴ دسته تقسیم میشوند:

۱- کالاهای ضروری با حواله بانکی

۲- کالاهایی که با ارز حاصل از صادرات تامین میشود. ( ارز نیما )

۳- ارز متقاضی که سامانه جدیدی به نام سماصا برای آن تعریف شده است.

۴- کالاهای ممنوعه که آقای شریعتمداری طی نامه ای مورخ ۳/۳/۹۷ به رییس سازمان توسعه تجارت ابلاغ نموده و ثبت سفارش این کالاها را ممنوع اعلام کرده است. همچنین کلیه ثبت سفارشات قبلی که در خصوص این کالاها صورت گرفته است، فاقد اعتبار میباشد مگر اینکه قبل از تاریخ بخشنامه از طریق شبکه بانکی تامین ارز صورت گرفته باشد و یا بدون انتقال ارز باشند.

 

واردات ۱۳۳۹ کالا ممنوع شد

علت چیست؟

حمیدرضا فولادگر رییس کمیسیون حمایت از تولید داخلی گفت: این تصمیم به جهت کنترل تقاضا گرفته شده است چون تقاضا بیشتر به سمت واردات کالا پیش میرفت. او در ادامه گفت: کالاهایی که واردات و ثبت سفارش آنها ممنوع اعلام گردیده جزو کالاهای ضروری نیستند و جهت حمایت از تولید داخلی، واردات آنها ممنوع شده است و به وضعیت معیشتی مردم لطمه ای نمیزند.  او افزود: تمامی این کالاها داخل کشور و برمبنای نیاز و تقاضای مردم تولید و عرضه میشود.

هادی قوامی نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: این ۱۳۳۹ کالا در ردیف تعرفه ۸ رقمی قرار دارند. این کالاها شامل انواع مختلفی از کالاهای مصرفی و واسطه ای میشوند که همگی آنها در داخل، توسط تولیدکنندگان داخلی تولید میشوند.

قوامی در ادامه گفت: این تصمیم دولت به این دلیل بود که ثبت سفارشات نسبت به گذشته بیشتر شده بود. در نتیجه دولت به جهت حمایت از تولید داخلی، ثبت سفارش این کالاها که در داخل تولید میشد، و واردات آنها غیر ضروری بود را ممنوع اعلام کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *