مقررات مربوط به انبار کالا در گمرک

مقررات مربوط به انبار کالا در گمرک

مقررات مربوط به انبار کالا در گمرک

از قوانین گمرک برای کالاهای وارداتی این است که کالای شما تا زمانی که برای ترخیص آن اقدام نکرده اید در انبارهای گمرک نگه داری شود. در این مقاله به توضیح و تشریح مقررات مربوط به انبار کالاها در گمرک می پردازیم با ما همراه باشید.

انبار های گمرک کجاست؟

انبارهای گمرکی به شکل های مختلفی از جمله محوطه ای یا مسقف و غیر مسقف، اماکنی و ….  هستند. از این انبارها بنا بر نوع کالا استفاده می شود. در این انبار تمامی کالای تجاری اعم از ورودی و خروجی تا زمان انجام تمامی امور مربوط به اظهار کالا در گمرک نگهداری می شود. کالاها در این انبارها توسط مرجعی به نام تحویل گیرنده کالا اداره می شود. و طبق مقررات مربوط به انبار کالا در گمرک مسئولیت نگه داری کالاهای که امور گمرکی آنها انجام نشده را دارند.

مدت زمان مجاز برای نگه دارای کالا در انبارهای گمرک

بر طبق قوانین گمرکی مدت مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرک سه ماه از زمان تحویل کالا به انبار می باشد. و اگر نیاز به تمدید این مدت باشد باید حتما دلیل موجهی به تشخیص گمرک برای آن می باشد. که تمدید آن حداکثر تا دو ماه امکان پذیر است.

چه زمانی کالا در انبار گمرک متروکه اعلام می شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد، صاحب کالا اگر در مدت تعیین شده اقدام به انجام تشریفات گمرکی کالای خود نکند، کالا طبق مقررات مربوط به انبار کالا در گمرک متروکه اعلام می شود. لازم به ذکر است حتی اگر کالا در انبار های مختلف نگهداری شود، زمان آن از ورود کالا به اولین انبار گمرک محاسبه می شود.

قوانین کالاهای متروکه

همچنین اگر برای کالایی سند ترخیص صادر شد اما کالا بعد از یک ماه از انبار گمرک خارج نشد کالا منوط به مقررات متروکه می شود.

قابل توجه است که تا وقتی که کالا در انبار گمرک منتظر اعلام نظر قطعی است متروکه اعلام نمی شود.

طبق مقررات مربوط به انبار کالا در گمرک اگر کالایی مشروط باشد و مجوز آن در مهلت اعلام شده اخذ نشود کالا متروکه اعلام می شود.

کالایی که متروکه اعلام می شود بعد از گذشت بیست روز از آن اختاریه ای برای صاحب کالا ارسال می شود. اگر صاحب کالا اقدامی نکند. بعد از بیست روز و نشر آگهی اظهار نامه متروکه بودن آن کالا صادر می شود. و سازمان اموال تملیکی مجوزات آن را اخذ و کالا می فروشد یا از بین می برد. و هزینه های مربوط به تعرفه و مالیات آن را پرداخت می کند و از آن 10 درصد برای خود بر می دارد. و اگر چیزی باقی ماند به صاحب کالا می دهند.

قوانین مربوط به کالای فاسد شدنی

چنانچه کالا از محصولات فاسد شدنی باشد. باید با مسئولیت صاحب کالا و نظارت گمرک بعد از تخلیه به انبار مناسب منتقل شود. و تحویل گیرنده کالا مسئولیتی در قبال آن ندارد.

قوانین مربوط به نگهداری کالا

کالای در انبار مسئولیتش با تحویل گیرنده کالاست. و به همین دلیل تحویل گیرنده موظف است تا کالا را در برابر حوادث احتمای مامان آتش سوزی، انفجار، اشتعال و …… بیمه کند و حق بیمه را از صاحب کالا دریافت کند.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با دو دهه سابقه درخشان در امر ترخیص کالا از گمرک و بهره گیری از پرسنل مجرب در خدمت شمات. شما عزیزان با سپردن امور تجاری و بازرگانی خود به ترخیص کاران این شرکت خیالی آسوده خواهید داشت که کالا در زمان معین و بدون هیچ هزینه اضافی از گمرک ترخیص می شود. تجار محترم برای دریافت اطلاعت بیشتر در خصوص مقررات مربوط به انبار کالاها در گمرک می توانید به صورت رایگان با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان تجارت بازرگان تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *