شناسه کالا چیست

شناسه کالا چیست؟

هر کشور برای دستیابی به اقتصادی با ثبات، کارآمد و پویا، باید توانایی نظارت بر حوزه های مختلف اقتصادی را داشته باشد. در اقتصاد ایران معضل قاچاق چالشی عظیم شناخته می شود. که به تبع آن رسیدگی و جلوگیری آن از اصلی ترین امورات بک کشور به شمار می رود. ضرورت مبارزه همه جانبه و سیستمی با قاچاق آنجایی آشکار می شود که بیست تا بیست و پنج میلیارد دلار در سال کالای قاچاق به کشور وارد می شود. که به اندازه فروش نفت می باشد. اگر به ازای هر ده هزار دلاری که کالای قاچاق به کشور وارد می شود. یک فرصت شغلی از بین برود سالانه بیش از دو میلیون فرصت شغلی از میان می رود.

روش های واردات کالای قاچاق

کالاهای قاچاق از روش های متنوعی وارد کشور می شوند:

واردات یک کالا زیر تعرفه کالاهای دیگر

کم اظهاری در زمان واردات کالا

ورود کالا تحت عنوان کالای ترانزیتی و عدم خروج آن

و …..

در نتیجه برای جلوگیری از آنها نمی توان تنها به کنترل مرزهای اکتفا کرد. به همین دلیل شناسایی کالاهای قاچاق در زمان فروش یکی از ابزار اصولی در مبارزه همه جانبه با قاچاق کالا به کشور می باشد.

چگونگی شناسایی کالا

برای شناسایی کالایی قاچاق در هنگام فروش نیاز به یک سیستم یکپارچه شناسایی کالا است. به دلیل توصیف های کیفی که برای هر نوع کالا وجود دارد. استفاده از ابزار کد گذاری برای کالاها، کار شناسایی را بسیار آسان خواهد کرد. به همین دلیل در قانون مبارزه با قاچاق کالا تاکید شده که همه کالاها برای فروش لازم است دو شناسه با عنوان های شناسه کالا و شناسه رهگیری را داشته باشند. چنانچه کالایی این دو مشخصه را نداشته باشد کالای قاچاق شناخته می شود.

در همین راستا سامانه شناسه کالا یکی از سامانه های اولیه و پایه و اساسی برای کالاهای وارداتی و تولیدی در کشور است. سامانه شناسه کالا در واقع سیستم کلی شناسایی و طبقه بندی کالا است که کلیه اطلاعات کالا از قبیل:

مراجع عرضه کننده

مشخصات فنی

استاندارد های ملی و بین المللی

و ….

را در خود ثبت و ضبط و ذخیره می کند. طرح سامانه شناسه کالا در سی و یکم خرداد سال 96 به طور رسمی اجرا شده است.

شناسه کالا شناسه ای است که به عنوان عامل شناسایی کالا و کلید شناسنامه ای کالاست و با فراخوانی اطلاعات کالا در اختیار فرد استعلام کننده قرار می گیرد. و مانند کد ملی برای افراد عمل می کند.

هدف از راه اندازی سامانه شناسه کالا

اصلی ترین هدف برای راه اندازی این سامانه کاهش زمان برای تجار، بازرگانان، تولید کنندگان و شفاف سازی فرایند صادرات و واردات، تولید، توزیع که سبب می شود کنترل و شناسایی کالای قاچاق به سهولت انجام شود. با شکل گیری سامانه های یکپارچه و آنلاین و لزوم ثبت نام وارد کنندگان و تولید کنندگان در این سامانه شرایطی ایجاد خواهد شد که تنها کالایی اجازه فروش در فروشگاه های کشور را داشته باشد که تمامی جزئیات مربوط به تولید و یا واردات آن از روشهای قانونی به شکل شفاف مشخص باشد.

شناسه کالا طبق برآورد های صورت گرفته می تواند تا 50 درصد از میزان قاچاق کالا بکاهد. که معنی عدم ورود دست کم 10 میلیارد دلار از محصولات قاچاق و ایجاد یک میلیون شغل است.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با سالها تجربه و تخصص در امور تجارت و بازرگانی و ترخیص کالا در خدمت شما تجار گرامی می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می تواندی با کارشناسان ترخیص کار و مشاوران زبده و کاردان شرکت سلطان تجارت بازرگان به صورت کاملا رایگان تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *