رسیدگی و حل اختلافات گمرکی

رسیدگی و حل اختلافات گمرکی

یکی دیگر از خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان رسیدگی و حل اختلافات گمرکی می باشد. در این مقاله شما با انواع اختلافات گمرکی که ممکن است برای شما پیش بیاید و راه های حل آن آشنا می شوید.

انواع اختلافات گمرکی

اختلافات گمرکی تنها در دو صورت بوجود می آید. یکی در زمان قبل از خروج کالا و انجام امور ترخیص کالا و دیگری بعد از ترخیص کالا می باشد. اگر در حین ترخیص کالا با مشکل مواجه شدید در همان زمان باید به حل آن بپردازید در غیر این صورت کالای شما در گمرک بلوکه خواهد شد.

اما در خصوص حالت دوم یعنی مشکل بعد از ترخیص کالا، گمرک با استفاده از ماده 143 قانون امور گمرکی، تا سه سال بعد از ترخیص کالا اگر با چک کردن اسناد ترخیصی مشکلی بابت کالای ترخیص شده باشد. متضمن زیان مالی دولت می باشد.

اختلافات در حین ترخیص کالا

از اختلافات در حین ترخیص کالا، اختلاف بر سر تعرفه گذاری یا ارزش گذاری کارشناس گمرکی با صاحب کالا و ترخیص کننده کالا می باشد. و در صورت  تاییده گمرک شناسه پرداخت ارائه می شود. و در محل ترخیص جریمه پرداخت می شود. اما اگر صاحب کالا در این خصوص اعتراضی داشته باشد با ارائه مستندات و درخواست کتبی به گمرک، مجددا مورد بررسی قرار می گیرد.

حل اختلافات گمرکی

در صورت بر طرف نشدن اختلافات در گمرک ترخیص کننده کالا، مشکل و موضوع مورد اختلاف به گمرک مرکزی ارجاع داده می شود. که در این صورت باید حدود نیم درصد از مبلغی که بر سر آن  اختلاف وجود دارد پرداخت شود. این پرداخت به عنوان حق رسیدگی می باشد. و بعد از باطل کردن تمبر پرونده در کمسیون حل اختلافات گمرکی مورد بررسی قرار می گیرد. و بعد از آن رای صادر شده اجرا می شود.

لازم به ذکر است بعد از حدود بیست روز از صدور حکم می توان تقاضای تجدید نظر در رای صادر شده را داشت. قابل توجه است که این موارد در خصوص اضافه پرداخت تعرفه یا ارزش هم وجود دارد.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان و مشاوران زبده این شرکت تجاری و بازرگانی با سالها تخصص و تجربه در خصوص ترخیص کالا و امور گمرکی در خدمت شما عزیزان می باشند. تجار محترم برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رسیدگی و حل اختلافات گمرکی می توانید با مشاوران ترخیص کار شرکت سلطان تجارت بازرگان تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *