تنظیم اظهارنامه

اظهارنامه گمرکی چیست ؟

اظهارنامه گمرکی چیست ؟

برای ترخیص کالا از گمرک ، اظهار نامه گمرکی(WCO- World Customs Organization)  لازم است. اظهارنامه گمرکی در پروسه ترخیص کالا ،یک تعهد حقوقی است که مسئولیت آن کاملا با اظهار کننده،می باشد،درواقع هر کالایی که به گمرک کشور وارد یا خارج می شود باید اظهار نامه گمرکی داشته باشد.

اظهارنامه گمرکی در حقیقت اظهار نمودن کالاهای وارداتی و صادراتی به گمرک است. اظهارنامه گمرکی

در ترخیص کالا از گمرک ، ابتدا صاحب کالا، کالای خود را اظهار میکند، یعنی اینکه گمرک نمیداند محموله و بسته صاحب کالا چیست؟ در مرحله اول میخواهد که خود صاحب کالا ،آن را معرفی کند، بعد از آن گمرک به بررسی اظهارات رسیدگی میکند و اگر مشکلی در اظهارات نباشد و تعداد، ماهیت و ارزش کالا مطابق با اظهار‌نامه باشد مجوز ترخیص کالا، صادر و بارگیری کالا امکان پذیر می‌شود.بر اساس ماده(۵۹)قبول کالا در انبارها و اماکن گمرکی و ترخیص کالا ،زمانی امکان پذیراست که اظهارنامه گمرکی به گمرک تحویل داده شده باشد.

تنظیم اظهار نامه گمرکی، توسط مالک کالا و یا نماینده او یا دلال گمرک انجام می شود. مالک کالا می تواند اظهار نامه گمرکی را شخصا یا از طریق نماینده قانونی خود تنظیم کند.از طرفی هم اداره گمرک به دلال گمرک اجازه داده تا کالا را از جانب اشخاص ثالث ترخیص کند.
صاحب کالا یا نماینده او و یا دلال گمرک ،باید اظهار نامه گمرکی را در دو نسخه تنظیم و با قید تاریخ و امضا به ضمیمه سیاهه خرید(فاکتور)، گواهی مبدأ ،اسناد بانکی، مانیسیت، پیش فاکتور،فهرست عدلبندی  و سایر مجوز‌ها به گمرک تحویل دهد.

مراحل انجام اظهار‌نامه گمرکی چیست ؟

برای تهیه اظهار‌نامه گمرکی باید در مرحله نخست ورود اطلاعات صورت پذیرد. شرکتی که کالا را وارد می‌کند، اطلاعات کالا و همچنین ارزش کالا را محاسبه و وارد می‌کند. بعد از آن باید اظهارنامه گمرکی پذیرش شود،بعد از آن به مرحله کنترل گمرکی رسیده و فرد ارزیاب همه‌ی موارد را کنترل کرده و در صورت تأیید، اظهارنامه را امضا و به کارشناس مربوطه تحویل می‌دهد.

و در مرحله آخر در صورت تأیید فیش ارائه شده با مبلغ داده شده توسط سیستم، صندوق‌‌‌دار پروانه گمرکی را تأیید میکند و مجوز ترخیص و پرداخت داده میشود.

اگر در جایی محموله ی وارداتی یا صادراتی اظهار شود و اظهارات با محتویات محموله همخوانی نداشته باشد،گمرک با توجه به مقدار تفاوت اظهارنامه  بامحموله ، اقدام به جریمه می کند .
در مواردی که کلا اظهارکننده کالا با قصد پرداخت عوارض کمتر، اقدام به استفاده از تعرفه های دیگر می کند ، با جریمه های سنگینی روبه رو خواهد شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *