هزینه های گمرکی ترخیص کالا

هزینه های گمرکی ترخیص کالا

منظور از هزینه های گمرکی ترخیص کالا وجوهی است که پیش از ترخیص کالا در قبال ارائه خدمات  از مالک کالا دریافت می شود. به عنوان مثال برخی از این خدمات باربری- تعرفه بندی- بدرقه- مراقبت- تخلیه- بارگیری- خدمات فوق العاده – ایکس ری- مهر و موم- پلمپ-باربری- توزین کالاو… می باشد. البته این هزینه های گمرکی ذکر شده به صورت مجزا از حقوق ورودی وصول می گردد زیرا حقوق ورود کالا جهت ترخیص کالا 4% ارزش گمرکی که به اضافه سود بازرگانی است که سازمان گمرک ایران مسئولیت وصول آن را به عهده دارد  و جهت رویه واردات قطعی کالا وصول می نماید همچنین لازم به ذکر است که کالاهای صادراتی از 75% هزینه های باربری، تخلیه، بارگیری و انبار داری معاف هستند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این هزینه ها بپردازیم، در صورت تمایل مطالعه فرمائید.

هزینه انبار داری

یکی از هزینه های گمرکی ترخیص کالا، هزینه انبار داری است که به موجب نگه داری کالای وارداتی یا صادراتی در انبار های گمرک دریافت می شود که این هزینه در گمرکات متفاوت می باشد اما به طور کلی نحوه محاسبه آن به صورت زیر است.

وزن ناخالص کالا × نرخ انبارداری × مدت زمان استقرار کالا در گمرک

حقوق گمرکی

حقوق گمرکی وجهی است که طبق جدول تعرفه گمرکی از کالاهای وارداتی دریافت می گردد.

سود بازرگانی

سود بازرگانی نیز یکی دیگر از هزینه های گمرکی در ترخیص کالا است که طبق قانون امور گمرکی از برخی کالاهای وارداتی اخذ می شود. نرخ هزینه سود بازرگانی متغییر است و به نسبت نوع کالا و سیاست های دولت متغیر است.

بیمه

هزینه ای است که به عنوان بیمه کالاها از مالک کالا دریافت می شود. البته نرخ بیمه به عوامل مختلفی نظیر تعداد خطرات و نوع خطرات تحت پوشش، مقدار فاصله بین مبدا و مقصد، نوع محموله از لحاظ آسیب پذیری و خطرناک بودن، مسیر حرکت و نوع وسیله نقلیه و … بستگی دارد.

ارزش cif کالا

ارزش کالای ورودی عبارت است از بهای خرید کالا در مبدا + هزینه حمل و نقل+  کلیه هزینه های مربوط به اعتبار و واریز برات + بیمه + حمل و نقل و باربندی و سایر هزینه هایی که تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می گیرد. این ارزش کالا از روی فاکتور بر اساس نرخ ارز اعلام شده در روز تسلیم اظهارنامه تمامی هزینه های بیان شده  را با هم جمع نموده و سپس به گمرک اظهار می کنیم.

فرمول محاسبه عوارض گمرکی

عوارض دریافتی از هزینه های گمرکی ترخیص کالا است که  آن را به طور کلی دریافت و سپس به حساب سازمان های دیگر واریز می کند مثل تضمين صادرات، حق ثبت سفارش، عوارض شهرداری، عوارض هلال احمر، تعاون، آسفالت، راه و ترابری، عوارض هوائي، عوارض بندري، عوارض بهداري، آموزش پرورش و .. .لازم به ذکر است که این هزینه ها تداخل و ربطی به ارزش کالا ندارد.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

همانطور که مطلع هستید ترخیص کالا از مهمترین مراحل تجارت است که در میزان سود کالای وارداتی و صادراتی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. اما شما تاجران عزیز می توانید برای جلوگیری از بروز مشکل در امور خود با یک گروه بازرگانی قوی همکاری نمائید تا متحمل هزینه های سنگینی در زمان ترخیص کالای خود نشوید. شرکت سلطان تجارت بازرگان با سال ها فعالیت مفید خود در زمینه بازرگانی توانسته است با ارائه خدمات خود به بهترین نحو اعتماد تاجران زیادی را به خود کسب نماید و به عنوان یکی از خوشنام ترین شرکت ها در این زمینه بدرخشد. شما عزیزان نیز می توانید با همکاری این شرکت و بهرمندی از خدمات نیروهای توانمند این شرکت هزینه های گمرکی ترخیص کالا خود را با حداقل مقدار متقبل شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ترخیص کار این مجموعه تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 02122855902 – 02128111034 – 09121995406

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *