ترخیص کار گمرک

ترخیص کار گمرک در حکم نماینده قانونی مالک کالا نزد گمرک خواهد بود . گمرک تحت عنوان یک اداره و ارگان کشوری در‌پی احیاء دستمزد همگان است . این ارگان مدنی در این سو وظایفی درباره ی اجرای ضوابط واردات و ترخیص صادرات و ضابطه کارهای گمرکی کالا , اخذ دستمزد و دلایل گمرکی ترخیص کالا از نماینده صاحب و مالک کالا یعنی ترخیص کار گمرک را به عهده داراد . طبق ماده سه ضابطه کارهای گمرکی و وظیفه گمرک به شرح زیر است :

 • پیاده سازی مقررات واردات و صادرات کالا و ترانزیت کالا
 • انتخاب تعرفه گمرکی و اخذ حقوق و دستمزد و عارضه ها گمرکی کالای مورد ترخیص
 • تشریفات ترخیص کالا و تحویل کالا به ترخیص کار گمرک
 • تایید سندهای وارد شده و صادراتی و ورقه های ترخیص کالا
 • گزینش خط مش گمرکی و ترخیص کالا و انتخاب دستمزد و دلایل گمرکی

ترخیص کار گمرک و وظیفه ی آن؟

ترخیص کار گمرک به وکالت از صاحب و مالک کالا و یا این که حق العمل کار به ترخیص کالا از گمرک می‌پردازد . فراگیری مهارت ترخیص کاری گمرک نزد اداره یادگرفتن فنی و مهارت کشور با همیاری وزارت کار برگزار می گردد . دراین موقع ترخیص کار با سپری کردن و یادگرفتن های تئوری و عملی و نظارت پایانی به اخذ گواهی ترخیص کار گمرک که مورد تایید وزارت کار و اداره فنی و مهارت مفتخر می گردد . که این مهارت ها شامل ضروریات برای ترخیص کار و دانستن و فهمیدن مفاهیم گمرکی و شناخت با ضوابط کارها گمرکی و روش های ترخیص کالا , سندهای ترخیص کالا , شناخت با سامانه EPL ترخیص از گمرک و شناخت با اصول حفظ کالا پیش از ترخیص در انبار های گمرک , شناخت با تشریفات ترخیص کالا در گمرک و چگونگی به نتیجه رساندن مشکلات گمرکی , انتخاب تعرفه و بهای کالا در گمرک میباشد .

شرافت , توجه , امانتداری و وقت شناسی اعم از مهمترین خصوصیات فردی یک ترخیص کار ویک حق العمل کار گمرک است . در غیر این صورت مسیر اساسی و درست کار راهه خویش را به بیراهه طی خواهد کرد . تجار در طی سالیان سال ترخیص کار گمرک خویش را علاوه بر داشتن شهرت و داشتن تجربه کافی و اسم آشنا مبتنی بر شهود و ادراک فردی گزینش می نمایند این دستور سبب میشود که علاوه بر هزینه ها بحث اعتماد و ارتباط ها خوش روئی حق العمل کار و ترخیص کار گمرک در تعاملات تجاری آن‌ها‌را با موفقیت بیشتری روبرو گرداند .

حق العمل كار یا این که ترخیص کار در گمرك به فردی اطلاق ميشود كه تشريفات گمركی و ترخیص كالا وابسته به فرد ديگری را به وكالت از سوی آن فرد در گمرك انجام بدهد . كسانيكه سوای داشتن كارت حق العمل كاری تشريفات گمركی كالا را به وكالت انجام می دهند نمی توانند بيش از ۱۰ مرتبه در سال به اين كار مبادرت نمايند . هيچ فردی بعنوان حق العمل كار در گمرك پذيرفته نميشود مگر اينكه پروانه خاص اين شغل را از سازمان كل گمرك تحصيل کرده باشد .

ترخیص کار گمرک

ترخیص کار گمرک

پروانه حق العمل كاری در گمرك به کسانی داده ميشود كه دارنده كارت بازرگانی بوده و حائز شرايط مذكور در زير باشند :

 • تابعيت ايران
 • سن كمتر از بيست و پنج سال نباشد .
 • نداشتن محكوميت و جنايت و عدم سوابق قاچاق در گمرك به سند كتبی مقامات مربوط .
 • دستکم داشتن مدرک کارشناسی , دارندگان مدارك تحصيلی فراتر در شرائط مساوی حق تقدم خواهند داشت .
 • كارمند دولت نباشد .
 • پذيرفته شدن در آزمون ضابطه کارها گمركی و آئين نامه آن كه از سوی گمرك هر سال يكبار بعمل خواهد آمد .
 • در صورتيكه ميزان درآمد حق العمل كار در يك سال طبق دفتر کار مذكور اين آئين نامه از حدنصاب تجاوز نمايد مکلف است موقع تمديد پروانه تضمين خویش را به تناسب كاركرد هر ساله افزايش دهد .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *