, ,

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

از خدمات دیگر شرکت سلطان تجارت بازرگان ترخیص کالا از گمرک بازرگان می باشد. که دراین مقاله به توضیحات لازم در خصوص این گمرک می پردازیم. اگر شما تاجر گرامی قصد تجارت از پیشانی ایران را دارید و علاقه مند به این کار هستید خواندن این مقاله خالی از لطف نمی باشد. در این گزارش ابتدا به موقعیت شهر و گمرک بازرگان  پرداخته می شود و اینکه این دروازه گمرکی ایران مجاز به ترخیص چه نوع کالاهایی هست و نحوه ترخیص آنها چگونه است.

موقعیت شهر و گمرک بازرگان

بازرگان یکی از شهرهای مرزی در استان آذربایجان غربی  در مرکز شهرستان ماکو است.  به دلیل مرزی بودن از نظر جغرافیایی و اقتصادی اهمیت زیادی دارد. بازرگان از شمال با ترکیه و از شمال شرق با نخجوان هم مرز می باشد. و یکی از گمرک های مهم زمینی کشور است. به دلیل اینکه روزانه صدها  توریست داخلی و خارجی و کامیون های ترانزیتی از این شهر تردد و دیدن می کنند، به عنوان دروازه اروپا شناخته می شود. لازم به ذکر است گمرک بازرگان با عنوان گمرک گوربلاغ هم معروف است. گمرک بازرگان در شهر بازرگان و در نقطه انتهایی مسیر جاده ابریشم قرار دارد. با احداث و بهره برداری از گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵، فاصله، هزینه ها و زمان ترخیص کالا کاهش یافت. اکنون گمرک بازرگان نقش مهمی در تسهیل تجارت ایفا می کند.

کالاهای مجاز به ترخیص از گمرک بازرگان

قوانین حاکم بر ترخیص کالا از گمرک بازرگان همان قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران در رابطه با ترخیص کالا از تمامی گمرک های کشور است. به همین دلیل ترخیص برخی از کالاها از گمرک بازرگان مجاز، بعضی ممنوع و برخی هم مشروط است.

کالای مجاز کالایی است که نیاز به دریافت مجوز از سازمان یا ارگان خاصی ندارد اما کالای مشروط  کالایی است که واردات آن مشمول به اخذ مجوز از ارگان یا سازمان خاصی است.  به عنوان مثال برای واردات لوازم آرایشی باید مجوز از وزارت  بهداشت داشته باشید. و کالاهای ممنوع هم کالاهایی مانند مشروبات الکی هستند که واردات آنها مجاز نیست و فرد وارد و ترخیص کننده آن متخلف شناخته شده و قانون مجاز به برخورد با این افراد است به جز در موارد خاص که واردات مشروبات الکلی برای سفارت خانه ها مجاز می باشد. در ادامه به روند ترخیص کالا از گمرک بازرگان می پردازیم.

منطقه آزاد ماکو در گمرک بازرگان

شهر ماکو و گمرک بازرگان به عنوان دروازه تجارت اروپا و ایران نقش و اهمیت فراوانی در اقتصاد ایران دارد. گمرک بازرگان در بخش مرکزی منطقه آزاد ماکو و مرز بازرگان در یک کیلومتری این شهرقرار دارد. کل مساحت این شهر کوچک 5000 متر مربع می باشد. منطقه آزاد ماکو یکی از هفت مناطق آزاد ایران است. با راه اندازی منطقه آزاد ماکو گمرک بازرگان از اهمیت زیادی برخوردار شده است. منطقه آزاد ماکو از موقعیت خوبی در زمینه حمل و نقل (ترازیت و ترانشیپ) برخوردار است و این به دلیل اتصال به اروپا و آسیای میانه است. ماکو از شما به ترکیه و از شرق به مرز ارس و جمهوری نخجوان راه دارد که به همین دلیل یکی از شاخص های تجارت جهانی است.

 

 

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

                           ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ویژگی های ترخیص کالا از گمرک بازرگان:

دسترسی مناسب به مناطق مختلف از جمله ویژگی های منحصر به فرد گمرک بازرگان است.

قابلیت و امکان دستیابی به بازارهای اروپا سبب شده است گمرک بازرگان، شایسته ترین و نزدیک ترین گمرک انتخابی تاجران اروپایی باشد.

گمرک پلدشت و بازارچه های ساری سو و صنم بلاغی از گمرکاتی است که تحت نظر گمرگ بازرگان می باشد.

 

ترخیص کالا از گمرک بازرگان    

ترخیص کالا از گمرک بازرگان چگونه است؟                                                                                                  

ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور‌ایران مطابق با قانون نظام جمهوری اسلامی ایران صورت میگیرد. در گمرکات تعدادی از کالاها اجازه ورود دارند و میتوانند با طی کردن مراحل  مختلف جنبه رسمی گرفته و در بازارهای داخلی به فروش برسند. به طور طبیعی ورود برخی از کالاها غیرقانونی میباشد و شامل اقلام مجاز ترخیص کالا نمی شود. مشروبات الکی، مواد مخدر و . . . از جمله کالاهای غیرقانونی است که می توان به آن اشاره نمود.  همینطور درخواست کنندگان باید اظهارنامه گمرکی را جهت ترخیص کالا و اطلاعات مربوط  به جنس و مدل کالا، قیمت کالا، وزن خالص و ناخالص، تعداد کانتینر و . . . را به گمرک ارایه دهند.  این اطلاعات هزینه هایی که باید به گمرک پرداخت شود را مشخص می نماید. ترخیص کالا را فقط سه نفر می توانند انجام دهند: یکی صاحب شرکت دارای کارت بازرگانی و یا کارمند معرفی شده توسط صاحب شرکت و دیگر فردی که دارای کارت حق العمل کاری باشد.

هزینه ترخیص کالا از گمرک بازرگان:

ترخیص کالای وارداتی مجاز، از کشورهای اروپایی و ترکیه در گمرک بازرگان را به ما بسپارید. شرکت ترخیص کار سلطان تجارت بازرگان، آماده همکاری با بازرگانان و تجار عزیزاز گمرک بازرگان در منطقه آزاد ماکو می باشد. شرکت ترخیص کار سلطان تجارت بازرگان متعهد میگردد ترخیص کالای شما را در اسرع وقت انجام دهد.

 

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

                                         ترخیص کالا از گمرک بازرگان

ترخیص کالا از گمرک ترکیه :

شرکت ترخیص کار سلطان تجارت بازرگان آماده همکاری با تجار و بازرگانان عزیز در زمینه ترخیص کالا از گمرک ترکیه و سایر گمرکات کشور می باشد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان به شرح زیر است:

در ابتدا ترخیص کالا باید مدارک لازم ارائه شود که شامل موارد ذیل می باشد:

 • کارت بازرگانی
 • بارنامه
 • مدارک مربوط به ترانزیت یا ترانشیپ
 • ترخیصیه
 • پیش فاکتور
 • فاکتور مبدا
 • بیمه نامه
 • لیست عدل بندی
 • گواهی بازرسی
 • فاکتور خرید
 • تنظیم اظهار نامه
 • اینویس
 • پکینگ لیست
 • مدارک پرداخت هزینه ها
 • پرداخت تعرفه و مالیات
 • و…

در ادامه بر اساس بخشنامه ها باید حقوق ورودی کالا رعایت شود که شامل موارد زیر است:

 • گرفتن مجوز های مورد نیاز کالا وارداتی
 • پرداخت مالیات کالای وارداتی
 • پرداخت عوارض کالا وارداتی
 • پرداخت تعرفه گمرکی
 • پرداخت ۱٪ از هزینه کالا ها و حمل و نقل به سازمان حلال احمر
 • پرداخت درصد مشخص شده حقوق ورودی کالا از هزینه کالا و حمل
 • و …..

به دلیل تغییرات بخشنامه ها نمی توان در این مقاله به جزییات آنها پرداخت برای دریافت اطلاعات دقیق و بروز از بخشنامه ها با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان تجارت بازرگان تماس بگیرید. این شرکت جهت رفاه حال شما تجار گرامی و همچنین تسهیل در روند کار ترخیص کالا از گمرک بازرگان  یک دفتر اختصاصی در بازرگان دارد و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

علت اهمیت گمرک بازرگان:

دسترسی مناسب به کشورهای اروپایی از جمله ویژگی های منحصر به فرد گمرک بازرگان است. امکان دستیابی به بازارهای اروپا سبب شده که گمرک بازرگان، از گمرک های انتخابی تاجران اروپایی باشد.  به دلیل آب و هوای متعادل این شهر تجارت  مواد غذایی، محصولات دارویی، محصولات زراعی و همچنین آرایشی و بهداشتی نیز در تمامی طول سال تسهیل شده است. گمرک های پلدشت و بازارچه های ساری سو و صنم بلاغی از گمرک هایی است که تحت نظر گمرک بازرگان می باشد.

ترخیص تخصصی کالا از گمرک بازرگان:

برخی از گمرک ها در ترخیص بعضی از کالا ها تخصصی هستند. گمرک بازرگان هم به طور اختصاصی در ترخیص کالاهایی که در ذیل به آنها اشاره می شود فعالیت دارد. اما این به منظور نیست که باقی کالاها در این گمرک ترخیص نمی شوند بلکه به معنی تخصص این گمرک در ترخیص این نوع کالاها و تسهیل در امور تجارت شماست. از جمله کالاهای اختصاصی ترخیص در گمرک بازرگان به شرح زیر است:

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با سالها تجربه و تخصص و همراهی مشاوران و کارشناسان تحصیلکرده امر تجارت و ترخیص کالا در زمینه صادرات، واردات و ترخیص انواع کالاها از کلیه گمرکات کشور به خصوص ترخیص کالا از گمرک بازرگان آماده ارائه هرگونه خدمت رسانی به تاجران گرامی می باشد. کارشناسان ترخیص کار ما با گذراندن حدودا دو دهه فعالیت مستمر در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات به خصوص گمرک بازرگان از کلیه جزییات و مراحل ترخیص مطلع می باشند و شما عزیزان را برای تجارتی موفق و پرسود هدایت می کنند. پیشنهاد ما این است که در حرفه تجارت از افراد مطلع و متخصص و زبده بهره بگیرید که در این زمینه مهارت و تخصص کافی را داشته باشند. برای هرگونه پرسش و پاسخ به صورت رایگان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن های تماس: ۰۲۱۲۲۸۵۵۹۰۲ – ۰۹۱۲۱۹۹۵۴۰۶