مراحل ترخیص کالای وارداتی

مراحل ترخیص کالای وارداتی

مراحل ترخیص کالای وارداتی

یکی دیگر از خدمات شرکت سلطان تجارت بازرگان ترخیص کالای وارداتی می باشد. در این مقاله شما با مراحل ترخیص کالای وارداتی و خدماتی که این شرکت تجاری و بازرگانی در این خصوص به شما ارائه می دهد آشنا می شوید. زیرا ترخیص کالا امری سخت و پیچیده است که حتما در این مورد نیاز به مشاوره و همراهی کارشناسانی متخصص خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا

برای ترخیص کالای وارداتی نیاز به ارائه یک سری از مدارک به گمرک می باشد. برای اولین قدم در مراحل ترخیص کالای وارداتی می توان گفت فقط 2 نفر می توانند برای ترخیص کالا اقدام نمایند یکی صاحب کالا دارای کارت بازرگانی و دیگر فرد ترخیص کار دارای کارت حق العمکاری شما برا ترخیص کالا نیاز به دریافت قبض انبار خواهید داشت.

لازم است بدانید که قبض انبار تا قبل از ارسال مدارک واگذاری مالکیت کالا از فروشنده به خریدار امکان پذیر نمی باشد.

مراحل ترخیص کالا

شما عزیزان در خصوص اقدام برای ترخیص کالای وارداتی باید اظهار نامه ای را تنظیم و به گمرک ارائه دهید. برای تنظیم اظهار نامه ارائه مدارکی که پیش تر اعلام شد به اضافه یک سری دیگر مدارک که در پاراگراف بعدی اعلام می شود، لازم می باشد.

مدراک و مراحل مورد نیاز به شرح زیر است:

قبض انبار

کارت بازرگانی

پیش فاکتور یا پروفرما

فاکتور خرید

لیست عدل بندی یا اینویس

بیمه نامه

ترخیصیه

اخذ مجوزات لازم

گواهی بازرسی

پرداخت تمامی هزینه ها مانند: حقوق ورودی و مالیات

گواهی مبدا

اعلامیه تامین ارز

مجوز ثبت سفارش

پروانه بهره برداری

کاتالوگ ( در صورت موجود بودن )

و ……

تنظیم اظهار نامه

بعد از تنظیم اظهار با ارائه مدارکی که در بالا نام برده شده باید دو فرم 111 و 121 را تکمیل و به متصدی ترخیص کالا ارائه دهیم. در یکی از فرم ها اطلاعاتی در خصوص فرد وارد و ترخیص کننده باید وارد شود. و در فرم دیگری باید مشخصات اقلام کالا وارد شود.

پر کردن فرم های دیگر بستگی به تنوع کالای وارداتی شما عزیزان دارد. بعد از تنظیم دستی اظهار نامه لازم است که آن را در سامانه اینترنتی گمرک نیز ثبت کنید.

کارشناس گمرک

در قدم بعدی مراحل ترخیص کالای وارداتی، اسنادی که آماده شده را باید در اختیار کارشناس گمرک قرار دهیم. تا کارشناس بعد از بررسی اسناد و مدارک مالکیت و صلاحیت شما برای کالای وارداتی را تایید کند.

چگونگی تایید صلاحیت مالک

تایید صلاحیت مالک به چندین مورد بستگی دارد:

اولاً به گمرک بدهکار نباشد

دوماً دارای منع قانونی برای پرداختن به امور تجاری نباشد

سوما دارای کارت بازرگانی معتبر باشد.

در قدم بعدی مراحل ترخیص کالای وارداتی، کارشناس، به بررسی اطلاعات ثبت شده در اظهارنامه می پردازد. در صورت عدم تناقض، شماره کولاژ به بار شما اختصاص داده می شود.

ارزیابی اظهار نامه

بعد از اختصاص شماره ثبت به کالا، محصول مورد نظر شما در مسیر ارزیابی اظهارنامه قرار می گیرد. مسیر های اظهارنامه­ دارای سه رنگ سبز، زرد و قرمز می باشند. که هر کدام از این رنگ های این مسیر نشان دهنده توجه خاصی از کارشناسان ترخیص کالا می باشد.

مسیر سبز: در این مسیر کارشناس فقط به بررسی اجمالی اسناد می پردازد.

مسیر زرد: در این مسیر کارشناس به صورت مفصل به بررسی اسناد می پردازد.

مسیر قرمز: کارشناس به بازدید از کالا و بررسی گزارشات آزمایشگاه و قرنطینه، مجوزات و …… می پردازد.

در انتها بعد از بررسی هر کدام از این مسیر ها توسط کارشناس شماره ارزیابی در اظهار نامه ثبت می شود و کارشناس برگه اظهار کالا را امضاء خواهد کرد. در اخر شما می توانید به انبارهای گمرک برای ترخیص کالا خود مراجعه نمایید.

شرکت سلطان تجارت بازرگان

شرکت سلطان تجارت بازرگان با سالها تجربه در امر ترخیص کالا و بهره مندی از کارشناسان و مشاوران زبده در خدمت شما عزیزان می باشد. شما تجار محترم برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل ترخیص کالای وارداتی می توانید با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان تجارت بازرگان به صورت رایگان تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *