,

حواله ارزی

حواله ارزی

آیا می دانید حواله ارزی چیست ؟

حواله ارزی نقش اساسی را در اقتصاد بسیاری از کشورها ایفا کرده و کمک بسیاری به رشد اقتصاد کشور می‌کند.حواله ارزی یا [Payment order] در واقع  نوعی دستور پرداخت است که یک بانک یا موسسه مالی به خواسته ی مشتری یا دارنده یک حساب بانکی، حواله ی صادره خود را به یکی از بانک های کارگزار خود در خارج از کشور صادر و از آن موسسه مالی می خواهد مبلغ حواله را به فرد مورد نظر آن پرداخت نماید. به بیان ساده تر،حواله ارزی انتقال پول از حساب یک شخص در یک کشور به حساب شخص دیگر در کشور دیگر است. یک مثال ساده این است کسی که در کشوری زندگی میکند و میخواهد به خانواده، خود در کشور دیگر کمک مالی کند باید از طریق«حواله ارزی» این کار را انجام دهد.

آیا با «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» یا همان « سوئیفت : SWIFT» آشنایی دارید؟

هدف از جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یا همان سوئیفت « SWIFT» جایگزین کردن  روشهای ارتباطی غیر استاندارد کاغذی از طریق Telexدر سطح بین‌المللی با یک روش استاندارد شده جهانی بود. به زبان ساده تر از سیستم سوئیفت جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانکهای داخل کشور و بانکهای خارج از کشور استفاده میشود.

سوئیفت در ماه مه ۱۹۷۳ میلادی با ۲۳۹بانک از پانزده کشور جهان کار خود راآغاز کردو  درحال حاضر بیش از ۹۷۰۰ بانک و مؤسسه مالی در ۲۰۹ کشور جهان عضو آن می‌باشند.

آیا با انواع حواله های ارزی  آشنا هستید ؟

حواله های ارزی صادره و حواله های ارزی وارده دو نوع رایج حواله های ارزی می باشد. حواله های ارزی صادره، این نوع حواله بنا به درخواست صدور حواله ارزی و معرفی ارز حواله توسط مشتری ،صادر می شود. بانک در کوتاه ترین زمان ممکن و از طریق سیستم سوئیفت نسبت به صدور حوالۀ ارزی کارگزاران خارجی در اقصی نقاط دنیا و داخلی اقدام می کند. بر اساس دستور پرداخت دریافتی از مشتری ، بانکها از محل حساب ارزی مشتری،‹حواله وارده و یا آورده نقدی آنها›  نسبت به ارسال حواله ارز از مرجع به سایر بانکهای داخلی و یا خارجی اقدام میکنند. وحواله های ارزی وارده ،دستور پرداختی که از طرف بانک های خارجی و داخلی، دریافت شده ، که در کوتاه ترین زمان ممکن به شعبۀ مربوطه اعلام و امکان دریافت وجه توسط مشتری فراهم می شود. در حال حاضر مقررات ارزی این اجازه را به ذینفع حواله می دهد که ارز حواله را در حساب های ارزی خود نگهداری یا به نرخ روز به بانک فروخته و یا به خارج از کشور حواله کند و یا به ارز دیگر تبدیل کند.دریافت حواله به ارزهای معتبر از طریق سیستم سوئیفت از اقصی نقاط دنیا در شبکۀ بانک امکان پذیر است.

آیا میدانید حواله های وارداتی و صادراتی چیست؟

 

از نظر زمان و نحوه حواله های ارزی به دو نوع تقسیم میشود : حواله T/T که  به حواله مستقیم و حواله D/D که به حواله غیر مستقیم شناخته می شود. به هر یک از این عملیات کارمزدی تعلق می گیرد که در مورد T/T معمولا کارمزد بیشتری دریافت می شود T/T  وجه به صورت سریع از طریق شبکه سوئیفت انجام می‌شود. D/D وجه و پرداخت حواله در همان موقع انجام نمی‌شود و متعهد مقدار مشخصی ارز را به ذینفع در آینده پرداخت می نماید.

ترخیص کالا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *